Wieczorem 10 kwietnia o godz. 18.00 w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej rozpoczęła się Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz w intencji 96 ofiar katastrofy lotniczej nad Smoleńskiem. Eucharystii przewodniczył ks. kanonik Stanisław Wojcieszak. Wygłosił on też okolicznościowe kazanie, w którym wspominając historyczne wydarzenia związane z datą 10 kwietnia (Hołd Pruski, aresztowanie Romualda Traugutta, katastrofę nad Smoleńskiem) snuł rozważanie nad pamięcią, jaką winniśmy otaczać naszą narodową historię. Wspomniał także o tym, iż w kontekście wydarzeń smoleńskich należy dążyć do prawdy, bo tylko na niej można budować pokój i przyszłość narodu. By zachować pamięć narodową trzeba myśleć, mówić, działać i modlić się za Ojczyznę. Nawiązując do hasła umieszczonego w Krypcie Prezydenckiej na Wawelu „Corpora dormiunt, animae vigilant” (ciała śpią, a duszę czuwają), kaznodzieja powiedział, że między nami tu zgromadzonymi, a poległymi istnieje duchowa łączność. Oni są z nami, a my z nimi. Kazanie zakończył wzruszającym wołaniem zaczerpniętym z epitafium smoleńskiego znajdującego się na Jasne Górze – „Surge Polonia!” (Powstań Polsko!)….
Po Mszy Świętej chór mieszany Canticum Iubileum wykonał montaż słowno-muzyczny pod batutą p. Marka Michalika, autorstwa p. Krzysztofa Młynarczyka, przygotowany specjalnie na okoliczność smoleńskich obchodów. Mogliśmy usłyszeć utwory muzyczne zawierające w sobie treści patriotyczne oraz wiersze powstałe już po 10 kwietnia 2010 roku. Koncert chóru przez swoją głębię treściową, jak i mistrzowskie wykonanie, przeniósł nas do tamtych momentów i miejsc, gdzie „w naszym imieniu” ginęło 96 Polaków – patriotów.
Po odśpiewaniu hymnu „Boże coś Polskę” uczestnicząca w uroczystościach mundurowa młodzież Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Inspektorat Limanowa poprowadziła wszystkich zebranych pod tablicę katyńską, gdzie zostały przez delegacje złożone znicze, oraz odmówiona modlitwa w intencji Ojczyzny i poległych w Katyniu i pod Smoleńskiem. Końcowym akcentem uroczystości było odśpiewanie hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła”.
Autor: JAN ZAKARPACKI
Zdjęcia: Roman Szuszkiewicz